Dýně je bohatá na vitamíny a minerální látky, je opravdovou vitamínovou bombou, a její účinky na trávení a zdraví jsou přímo zázračné. Údajně pomáhá při onemocnění slinivky břišní, sleziny, žaludečních potížích, ale také při poruchách ledvin a srdečních potížích.
Protože má nízký energetický obsah a vysoký obsah vlákniny, je dýně vhodná i jako součást jídelníčku při odlehčovacích kůrách a dietách. A navíc, skvěle chutná!
Je to surovina ryze podzimní, ovšem protože dlouho vydrží, můžete si ji směle dopřát po celou zimu i v předjaří.
Pro čtyři osoby:
Jedna menší cca 0,5 kg dýně hokaido
0,5 kg máslové dýně
100 g nadrcených ovesných vloček (můžete použít bezlepkové)
100 g drceného lněného semínka
Jedna velká cibule nakrájená nadrobno
Čtyři stroužky česneku
Libeček a petrželová nať – čerstvé nebo sušené – nasekané najemno.
Sůl, pepř, lahůdkové droždí,
Kukuřičná strouhanka na obalení
Máslovou dýni okrájejte, z hokaido odstraňte semínka (odložte si je na dobrý zeleninový vývar). Slupku nemusíte okrajovat, je měkká a rozpeče se.
Polovinu obou dýní nakrájejte na kostky a upečte na trošce oleje na 180 stupňů cca 25 minut doměkka.
Druhou syrovou polovinu nastrouhejte na jemném struhadle.
Upečenou dýni rozmačkejte na pyré, přidejte nastrouhanou syrovou dýni, nadrcené ovesné vločky a len, cibuli, rozdrcený česnek, petržel a libeček, dochuťte lahůdkovým droždím, solí a pepřem.
Uválejte šišky, obalte je v kukuřičné strouhance a pečte na olejem vymazaném plechu ve vyhřáté troubě na 210 stupňů zhruba 15-20 minut dokřupava.
Podávejte třeba se šťouchanými bramborami a čerstvým salátem, selským salátem (na fotce je jednoduchý salát s fialových brambor vafli s domácí sojanézou a koprem), anebo na dýňové omáčce s těstovinami.
Přejeme dobrou chuť :-)
Comments