Koncem listopadu jsme uzavřeli objednávky na vánoční cukroví a jsme moc potěšení vaším zájmem. I když si netroufáme posílat cukroví poštou (aby vám z něj nepřišla pouze sladká drobenka), cukroví přesto poputuje do různých koutů Čech a Moravy. A to nám dělá ohromnou radost :)
Vy ostatní pečte sladce sami, a zkuste to letos trochu odlehčit. Vyměnit bílou mouku za celozrnnou, vyzkoušejte přidat mouku pohankovou nebo mandlovou. U bílého cukru snižte běžnou dávku o třetinu nebo ho vyměňte za třtinový. Buďme hodní k našemu tělu, abychom nemuseli po svátcích složitě hubnout a detoxikovat ;-)
K vánočním přípravám nebo ve sváteční dny si můžete tvůrčí pohodu navíc doplnit VÁNOČNÍM PUNČEM podle našich osvědčených receptů.
Klasická “svařáková” varianta
hrst rozinek
tři střední jalka
dva pomeranče
šťáva ze dvou citronů
koření: dvě asi 4 cm dlouhé celé skořice, pět hřebíčků, pět nových koření, pět celých pepřů a jeden badyán
0,5 l vody
1 l vody
1 lžíce sypaného černého čaje
0,1 - 1 l rumu
med nebo javorový sirup (jiné sladidlo)
Rozinky namočte do rumu nebo jen do trochy vody pro nealko variantu.
Do půl litru studené vody dejte všechno koření, zvolna uveďte k varu a vařte mírným varem hodinku - klidně můžete i déle, ale pak dejte pozor, ať se vám voda nevyvaří.
V dalším kastrolku přiveďte jeden litr vody k varu, vsypte do něj vrchovatou lžíci kvalitního sypaného černého čaje, zamíchejte a odstavte, nechte asi 5 minut louhovat, pak slejte.
Mezitím si nakrájejte čerstvá jablka i se slupkou a pomeranče na kostičky, zalite šťávou z citronu. Rovnou ve vhodné „punčové“ nádobě. Přidejte ty nacucané rozinky i s rumem/vodou.
Nalejte na to scezený vývar z koření a čaj.
Pokud jste nealkoholici, přidejte ještě horké vody kolik je vám libo.
Oslaďte medem, javorovým sirupem nebo jakýmkoli jiným sladidlem, které vám vyhovuje. Kolik? Podle vaší chuti. Berte v potaz, že rozinky samy už punč osladí a pokud máte sladká jablka, moc doslazení to nepotřebuje.
Doporučení – pokud použijete cukr, napřed ho rozpusťte v troše vody, pak teprve vlijte do punče, líp se rozpustí. Totéž i s tuhým medem. Tekutá sladidla jako javorový nebo datlový sirup rozmícháte snadno.
A nakonec přidejte tolik rumu (něčeho jiného ostřejšího), kolik chcete.
Promíchejte a podávejte horké ve sklenici se lžičkou.
Exotičtější verze se zázvorem a kurkumou
hrst datlí nakrájených na kolečka
dva pomeranče nakrájené na kostičky
dvě jablka nakrájená na kostičky
dvě mandarinky
šťáva z dalších dvou pomerančů a jednoho citronu
koření: dvě asi 4 cm dlouhé celé skořice, pět hřebíčků, pět tobolek kardamomu
cca dva centimetry čerstvého zázvoru (vážně ne víc, neděláte zázvorový čaj, ale punč a nechcete přerazit ty ostatní vůně a chutě)
cca dva centimetry čerstvé kurkumy (můžete nahradit sušenou nebo vynechat úplně)
0,5 l vody
1 l vody
2 lžíce květů ibišku
0,1 - 1 l rumu
med (jiné sladidlo)
Datle namočte do rumu nebo do trochy vody pro nealko variantu.
V půl litru vody zvolna uveďte k varu dvě asi 4 cm celé skořice, pět hřebíčků, pět tobolek kardamomu. Vařte mírným varem hodinku – klidně můžete i déle, ale pak dejte pozor, ať se vám voda nevyvaří a pokud je třeba přidejte více vody. Na závěr přihoďte do kastrolku nastrouhaný zázvor a kurkumu, odstavte, nechte stát ještě 10 minut a pak slijte.
V dalším kastrolku stejným způsobem vařte v jednom litru vodu dvě polévkové lžíce celých květů ibišku. Můžete ho nahradit ovocným čajem z pytlíku nebo sypaným, ale klasický ibišek je lepší. A opravdu ho můžete vařit hodinu, získá takovou zajímavou „šlemovitost“ – a je pak moc dobrý na odhlenění. A vůbec tato varianta punče je mega zdravá až detoxikační. Pokud to tedy nepřeženete s tím rumem ;-).
Mezitím si nakrájejte pomeranče, jabka a mandarinky na kostičky a zalijte šťávou z pomerančů a citronu. Rovnou ve vhodné „punčové“ nádobě. Přidejte ty namořené datle.
Nalejte na to scezený vývar z koření a čaj.
A nakonec přidejte tolik rumu (něčeho jiného ostřejšího), kolik chcete.
Další verze…?
Potože preferujeme hravé vaření, doporučujeme: nebojte se se základními recepty experimentovat. Vyzkoušejte různé varianty koření i ovoce. Třeba čerstvý ananas je rozhodně velice slavnostní věc a v kombinaci s hruškou a sušenými brusinkami, s citronem, dochucené hřebíčkem a kardamomem (bez skořice, prosím – to raději lehce červeného pepře) vás jistě nadchne. Použila bych v tomto případě kvalitní zelený nebo bílý čaj a osladit něčím jemným, co nepřebije chuť ananasu. Třeba tím agáve sirupem. Něžně to poprašte vanilkou, pokud jste si netroufli na červený pepř. A kvalitní vodku místo rumu, nebo koňak – zkrátka něco s jemnější vůní, než je rum.
Napište mám, jakou variantu jste vyzkoušli a jak jste si užili tvoření.
Užijte si krásný předvánoční čas a hlavně buďte spolu.
EvaNej
Comments